Turbo Basınç Sensörü Nedir?

Turbo Basınç Sensörü Nedir?

Turbo basınç sensörü, turbo şarjlı motorlarda bulunan bir cihazdır. Motorun hava emiş mekanizmasına gelen havanın basıncını ölçmeye yarar. Turbo basınç sensörü motor kontrol ünitesine hava basıncı bilgilerini ileterek motorun elverişli çalışmasına destek sağlar. Motor kontrol ünitesi bu sensörden gelen verileri kullanarak yakıt tüketimini ve egzoz emisyonunu uygun hale getirir. Doğru hava basıncı bilgileri, motorun çalışma verimini artırarak performans seviyesini en üstlere taşır. Basınç sensörü turbo şarjın hava giriş kısmında bulunarak bu kısımdaki hava basıncını ölçer. Ölçülen değer motor kontrol ünitesine iletilir. Motor kontrol ünitesi bu veriler sayesinde yakıt enjeksiyon miktarını ve ateşleme zamanlamasını ayarlar.
Motorun verimliliği ve performansı açısından oldukça büyük bir öneme sahip olan turbo basınç sensörü, arızalandığı takdirde motor arıza ışığı yanar ve aracın diagnostik sistemlerinde hata kodları görünmeye başlar. Hata kodları göründüğünde sensörün tamiri hatta değişimi gerekebilir. Turbo basınç sensöründeki arızalar veya hatalı okumalar, motorun başarısında düşüş ve yakıt kullanımında artışa sebep olurken emisyon sorunlarına da yol açar. Turbo şarjlı motorlarda sensör basıncının doğru yönetilmesi gerekir. Bu durum motorun başarısı ve sağlığı açısından önemlidir. Turbo basınç sensörü ile ilgili herhangi bir aksaklıkla karşılaşıldığında aracın en kısa zamanda bir profesyonel servise yönlendirilmesi gerekir. 

Turbo Basınç Sensörü Nedir? 1

Turbo Basınç Sensörü Arıza Belirtileri

Turbo Basınç Sensörü Arıza Belirtileri

Turbo basınç sensörü arıza belirtileri genellikle araç modeline ve motorun tipine göre farklılaşmaktadır. Genel anlamda bakacak olursak bu belirtilerin kendilerini motor performansı ve sürüş deneyimi üzerinden belli ettiklerini görebiliyoruz. Motor arıza ışığının yanması, belirtilerden ilkidir. Sensörde meydana gelen arıza motorun olağandışı ısınmasına ve bujilerin çabuk kirlenmesine sebep olabilir. Egzozdan duman çıkması durumu da belirtiler arasındadır. Turbo basınç sensörünün arızalanması motorun yanlış hava yakıt karışımı kullanmasına sebebiyet verebilir. Bunun sonucunda ise egzozdan duman çıkacaktır. Bir diğer belirti araç rölantide iken dalgalı ve düzensiz çalışması durumudur. Hızlanma sırasında motorun hareket etmede gecikmesi ve motor performans başarısının düşmesi de karşılaşabileceğimiz diğer belirtilerdir. Bu belirtilerle karşılaşıldığında aracın en kısa sürede bir servise götürülüp bakım ve onarımının yaptırılması gerekir. Düzenli bakım ve kontroller yapıldığı takdirde sorunların tespiti için geç kalınmamış olacaktır.

Turbo Basınç Sensörü Arıza Belirtileri

Turbo Basınç Sensörü Neden Arızalanır?

Turbo Basınç Sensörü Neden Arızalanır?

Turbo basınç sensörünün arızalanmasının altında yatan birden fazla neden olduğunu söyleyebiliriz. Montaj ve bakım sırasında yapılan hatalar bunlardan biridir. Sensör bakım sırasında yanlış şekilde yerleştirilirse arızaya sebebiyet verebilmektedir. Çok sık rastlanmasa da üretim hatalarının da bu nedenler arasında olduğunu söylemek mümkün. Diğer bir neden kirlenmeler ve tıkanmalar. Motorun hava akışıyla sürekli temas halinde olan turbo basınç sensörü haliyle kirlenip tıkanabilmektedir ve bu durum sensörün doğru çalışmasının önünde bir engel teşkil etmektedir. Yüksek sıcaklıklar ve nem de sensörün parçalarının hasar görmesine neden olabilir. Son olarak yıpranma veya aşınma faktörlerinden de bahsedebiliriz. Turbo basınç sensörü zamanla aşınıp yıpranabilmektedir bu aşınma doğal olsa da sensörün performansını etkileyecektir. Tüm bu nedenlerin sonucunda ortaya turbo şarj basınç sensörü arıza belirtileri çıkmaktadır. Motor performansında düşüşe neden olan bu arızalar yakıt tüketimini ve emisyon seviyesini artırmaktadır. Bunlar da araçta başka sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi arızalarla karşılaştığınızda aracınızı profesyonel bir servise götürmeniz önerilir. Tabii arızalarla karşılaşmamız da şart değildir. Rutin bakım ve kontroller aracınızın sağlığı açısından elzemdir.

Turbo Basınç Sensörü Neden Arızalanır?

Sıkça Sorulan Sorular

Turbo Şarj Basınç Sensörü Arızalandığında Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle arızanın doğru tespitiyle yola çıkılabilir. Bu tespit aracın diagnostik sistemi aracılığıyla yapılabilmektedir. Sonrasında sensör fiziksel olarak kontrol edilmelidir. Sensörün hava hortumunda sızıntı veya başka bir arıza olup olmadığına da dikkatle bakılmalıdır. Sensörün temizliği de kontrol edilecek diğer bir noktadır. Sensör kirlenmiş ve yağ birikintileri ile tıkanmış ise temizlenip tekrar takılması arızanın giderilmesini sağlayacaktır. Temiz olduğu halde hala çalışmayan cihazda muhtemelen başka bir hasar vardır veya doğru monte edilmemiştir. Eğer başka bir hasar tespit edilirse sensörün değiştirilmesi gerekebilir. Bu işlemleri yaptıktan sonra sorun hala devam ediyorsa profesyonel bir servisten yardım almanızda fayda var demektir. Bu tür işlemler zor olmasa da bazı araç gereçlere duyulan gereksinim yüzünden servislere gitmemiz kaçınılmazdır. Ama aracımızı emin ellere teslim etmek de aracımızın güvenliği açısından teskin edicidir. Uzman bir teknisyen arızayı kolaylıkla tespit edip, yine kolaylıkla rızayı onarabilecektir. Motor performansı ve yakıt verimliliği açısından çok önemli olan turbo şarj basınç sensörü arızalandığında vakit kaybetmeden servise götürmek araç güvenliğiniz açısından kritiktir. Erken teşhisler büyük sorunların önüne geçmede çok önemlidir. Çünkü küçük hasarlar büyük hasarları tetikleyebilir. Ve çığ gibi büyüyen sorunlara kapı aralayabilir.

Turbo Selenoid Valf Arıza Belirtileri

Turbo şarjlı motorlarda sıklıkla karşımıza çıkabilen turbo selenoid valf arızası motor performansını doğrudan etkileyebilmektedir. Turbo selenoid valf; hava, sıvı, gaz yapılarının akışını kontrol altına alarak turbo sensör basıncını belli seviyede tutmaktadır. Turbo selenoid valf elektrikle çalışmaktadır ve herhangi bir arıza durumunda ortaya beklenmedik sorunlar çıkabilmektedir. Turbo selenoid valf arıza belirtileri sayesinde sistemdeki arızayı tespit etmemiz mümkündür. Peki bu belirtiler nelerdir? İlk belirti diğer birçok arızada da olduğu gibi motor arıza lambasının yanmasıdır. Diğer bir belirt aracın çekiş gücündeki düşüştür. Ve son belirti de aracın çok yüksek hızlara erişememesidir. Örneğin turbo selenoid valf arızası olan bir araç 120-130 km/s hızın üzerine çıkamayabilir. Bu belirtiler bize arızadan haber vermektedir. Tıpkı diğer arızalar gibi bu arıza da araç açısından mühim bir arızadır ve bakımı kısa sürede yapılmalıdır. Peki bu arızanın sebepleri nelerdir? Turbo selenoid valf arızasının sebeplerini incelemek konuya açıklık getirmek açısından yerinde olacaktır. Arızanın bilinen birden fazla nedeni mevcuttur. Bunlardan ilki, hortumlarda delinme, çatlama gibi hadiselerdir. Bir diğeri, turbo basınç sensörünün hasar alıp bozulmasıdır. Valfin çalıştırdığı diyafram tüpünün yırtılması da nedenler arasında gösterilebilir. Valfi motor kontrol sistemine bağlayan elektrik kabloları da hasara uğramış olabilmektedir. Saydığımız bu nedenler turbo selenoid valfinde sorun olmayıp yalnızca turbo basınç sensöründe arıza olduğunun işareti de olabilmektedir. Peki bu arızanın tespit edilmesi durumunda ne yapılmalı?
Öncelikle arızayı doğru tespit ettiğimizden emin olmalıyız. Tespit için yapılacak işlem, valfin içindeki boruların direnç değerlerinin ölçülmesi olacaktır. Değerler her zamankinden farklı ise kısa devre yapmış olabileceği akla gelir. Bunun yanında diğer kontroller de sırasıyla yapılmalıdır. Hava hortumlarının kontrolü, sensörün kontrolü ve benzeri. Eğer valf kirliyse valfin dezenfekte edilmesi de çok önemlidir. Kirlilik ve tıkanmanın da bir arıza sebebi olduğu unutulmamalıdır. Aracın performansının yüksek miktarda etkileyebilen bu arıza çeşidi dikkate alınıp bir an önce onarılmalıdır.