Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur?

Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur?

Direksiyon kilitlenmesibu sisteme bağlı olan bir ya da birkaç parçanın deforme olması ile ortaya çıkar. Ön lastiğin havasının yeterli düzeyde olması ve her iki lastiğin hava basıncının aynı düzeyde olması büyük önem arz eder. Eğer lastik dengesi sağlanamaz durumda ise bu aracın kontrolü hayli güçleşecektir. Direksiyon kilitlenmesine kadar giden bir sürecin karşınıza çıkması söz konusu olabilir. Patlak lastiklerde yine aynı sorunun ortaya çıkması söz konusu olabilir. Direksiyon sisteminde çok sayıda metal mekanik malzeme bulunur direksiyon mili ve levye kolları bu malzemelerden bazılarıdır. Bu parçalarda ortaya çıkan eğilme ve kırılma gibi durumlar direksiyonun kilitlenmesine neden olur. Lastik rot ayarında ortaya çıkan denge sorunları yine direksiyon kilitlenmesi gibi çok önemli bir problemin ortaya çıkmasına neden olur. Bu sorun yaratan durumlar detaylı olarak şu şekildedir:

  • Ön lastiklerden birinde veya ikisinde hava basıncı azalması ve tekerin patlamış olması.
  • Rot balans ayarında yaşanan bozulmalar.
  • Direksiyon mekanik parçaları olan bağlantı elemanları, mil ve levye kollarında yaşanan dezenformasyon.
  • Direksiyon kutusunda ortaya çıkan arızalar.
  • Direksiyon mili mafsalı arızası.
  • Araç süspansiyon sisteminde ortaya çıkan sorunlar.
  • Kaster açısının fazla olması ve amortisörlerde ortaya çıkan sorunlar.
  • Hidrolik direksiyonda hidrolik eksilmesi ve hidrolik modül arızası.
  • Elektrik devrelerinde yaşanan sorunlar, sigorta atması ve tesisatın zarar görmesi direksiyonda sertleşme ve kilitlenme gibi sorunlara yol açabilir.
Trafikte araçların güvenle seyretmesi için araç kontrolünün en iyi şekilde yapılması gerekir. Aracın kontrol mekanizması olan direksiyon, aracın tekerlekleri vasıtası ile doğru yöne dönme hareketini yerine getirir. Herhangi bir arıza ve benzer sorun durumunda aracın dönmesinde problem yaşanır. Eğer araç kontrolde olmazsa kaza riski her zaman yüksek bir ihtimal olarak ortaya çıkar. Direksiyon kilitlenmesi gibi çok önemli bir sorun ortaya çıktığında aracın fazla zarar görmeden kenara çekilmesi ve emniyetli bir yere park etmesi gerekir. Artık araç için yapılacakları en uzman teknisyenlerin yerine getirmesi gerekir.

Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur?

Direksiyon Kilitlenirse Ne Olur?

Direksiyon Kilitlenirse Ne Olur?

Direksiyon kilitlenmesisorunu ortaya çıktığında artık aracın trafikte yeri yoktur. Trafiğe çıkacak olan araçlar sorunsuz çalışmalı ve emniyetli olmalıdır. Direksiyon sorunları çözüldüğü zaman aracın tekrardan güvenle yollara çıkması mümkün olur. Kurallara riayet eden sürücüler kaza riskinin ortadan kalkmasına neden olur. Sorumlu bir davranış sergileyen sürücüler direksiyon sisteminde bulunan sorunları çözüme kavuşturmadan asla yola çıkmazlar. Direksiyonun artık dönmez hale gelmesi çok büyük sorundur. Eğer araç seyir halindeyken bu sorun ortaya çıkarsa sürücüler soğukkanlılığını korumalı ve aracın trafikten güvenli şekilde çıkışını sağlamalıdır.

Rampa aşağı yollar çoğu zaman yakıttan tasarruf için sürücüleri cezp eder. Aracı boşa alan ve frenle iniş yapmak isteyen sürücüler yakıttan biraz tasarruf sağlar. Buna karşılık aracın daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalması mümkün olur. Boşta inmek yerine düşük vites inişi ile aracın zarar görmesi engellenir. Direksiyon kilitlenmesi yaşamamak adına rampa yollarda sürücülerin her zaman tedbiri elde tutması gerekir. Aracı boşa almadan iniş yapmak her yönden daha güvenli sonuç verir.

Direksiyon Kilitlenirse Ne Olur?

Direksiyon Kilitlenirse Ne Yapmak Gerekir?

Direksiyon Kilitlenirse Ne Yapmak Gerekir?

Direksiyon kilitlenmesi bir araç için çok önemli sorunlar arasında yer alır. Direksiyon simidi, direksiyon kutusu, direksiyon mili ve bağlantı levyesi gibi pek çok parça ve sistem bir araya gelerek direksiyon sistemini oluşturur. Bu sisteme ait olan her bir parçanın aracın dönüşünde önemli etkisi bulunur. Arıza ve hasar durumlarında direksiyon kilitlenmesi yaşanır ve aracın sağlıklı şekilde kontrol edilmesi artık mümkün olmaz. Bu durumda araç sahipleri genelde hizmetine güvendiği servisi tercih etmelidir. Aracı servise ulaştırmak ve gereken hizmeti almak için bu konuda hizmeti ile güven veren servisin tercih edilmesi gerekir.

Aracın kontrol mekanizması olan direksiyon, bir aracın dikkatle ve güvenle kullanılmasında en önemli etkendir. Bu konuda bir sorun yaşamak çok büyük risktir. Sürücüler bu konuda deneyimli olamayabilir. Soğukkanlı ve sakinliğini koruyan sürücüler bu durumla baş edebilir. Alınacak tedbirler ve zamanında yapılan çalışmalarla böyle riskli bir duruma düşmeden çözüm bulmak söz konusu olur. Trafikte seyreden her bir araç için bu türden arızaların ortaya çıkması söz konusudur. Uzun yıllar kullanıma ve zorlamaya bağlı olarak metal parçalarda çatlama hatta kırılma sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu tür metal yorgunluğu ve diğer olumsuzlukları görebilmek açısından düzenli olarak uzman desteğinin alınması gerekir.

Direksiyon Kilitlenirse Ne Yapmak Gerekir?

Sıkça Sorulan Sorular

Direksiyon Kilitlenmesini Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Direksiyonla ilgili sorunların önlenmesi veya ortaya çıkmaması açısından araç sahiplerine önemli görevler düşer. Aracını yakından takip eden ve onu tanıyanlar için sorunların büyümeden çözümü söz konusu olur. Arıza ortaya çıktıktan sonra zorlu bir tamir ve değişim süreci olabilir. Bu sebeple direksiyon gibi metal sistemlerin daha dayanıklı olmasında gereken bakımların zamanında yapılması gerekir. Aracın direksiyonunu etkileyen sorunların ortaya çıkması ile bu sorunlara zamanında tedbir almak gerekir. Sürücünün kontrolünde olmayan araçların yüksek kaza riski olduğunu unutmamak gerekir.

Periyodik Bakımların Direksiyon Kilitlenmesi Üzerindeki Etkisi

Direksiyon kilitlemesi sorunu yaşayan araçlar genellikle bakım konusuna dikkat etmeyen araçlardır. Periyodik bakım süreçlerinde aracın pek çok sistemi ve özellikle yağları gözden geçirilir. Bahar dönemi öncesinde bahar bakımı çalışmaları ve yaz sonrası dönemde kış bakımı ile araçların pek çok parça ve sistemi uzmanlar tarafından denetlenir. Metal yorgunluğunu ortadan kaldıracak tedbirler almak pek çok mekanik parça ve sistemin ömrünü uzatır. Direksiyonu oluşturan tüm sistemler bakım sürecinde uzmanlar tarafından gözden geçirilir. Sürücülerin bu konuda sezmiş olduğu sorunlar uzmanlara iletilir ve çözüm bulmak daha da hızlı ve kolay hale gelir.

Direksiyon kutusu ve sisteme bağlı olan diğer parçaların kaliteli yağ ile desteklenmesi gerekir. Sürtünme ve ısınma etkisini en asgariye düşürmek için bu uygulama çok gereklidir. Yağ kontrolü ve zamanında değişim yapılan araçlarda sorunların çok hızlıca çözüme kavuşturulması mümkün olur. Sürücülerin direksiyon sorunlarını giderme konusunda yapabilecekleri oldukça kısıtlıdır. Bu yüzden profesyonel servis desteği her zaman tavsiye edilir.

Direksiyon Kilitlenmesi Ve Uzman Servisimizin Hizmetleri

Direksiyon kilitlemesi sorunu yaşadığınızda sakin kalın ve aracınızı emniyetli bir yere çekin. Özellikle otoyolda yolculuk yapanlar ilk olarak emniyet şeridine araçlarını çekmelidir. Daha sonra belli bir mesafeye uyarı reflektörleri koyulmalıdır. Bosch güvencesi ile hizmet kalitesini sürekli yüksek tutan servisimiz size bu konuda gereken yardımı sağlayacaktır. Direksiyon ve bileşenleri dâhil olmak üzere aracınızla ilgili sorunların giderilmesinde servisimize güvenebilirsiniz. Tecrübeli ve usta teknisyenlerimiz, sorun tanımlama ve gidermede gerekenleri hemen yapacaktır.

Teknoloji ve gelişmiş takımlar konusunda servisimiz son derece donanımlıdır. Aracınızda ihtiyaç kabul edilen tüm hizmetler servisimizin sunum listesinde yer alır. Direksiyonu oluşturan parçaların tamir ve değişiminde, size sunduğumuz çözümlere güvenebilirsiniz. Aracınız servisten çıkarken direksiyon sorunsuz olacak ve aracınızın kontrolü tamamen sizde olacaktır. Geniş ve modern altyapıya sahi plan servisimiz hizmet ihtiyacı olan tüm araçların ve sürücülerin yanında olmaya devam edecektir.